זכויות בעלי חיים מוסר ואתיקה תעשיית המזון מן החי

לצאת מהצלחת

נכתב על ידי ישי רוזנבאום

בצלחת: חביתה. בחוץ: מיליוני אפרוחים שנגרסים בעודם בחיים. (צילום: רועי שפרניק)

בצלחת: חביתה. בחוץ: מיליוני אפרוחים שנגרסים בעודם בחיים. (צילום: רועי שפרניק, מתוך האלבום "קירות שקופים")

"צאו לנו מהצלחת

כל מי שצורך קצת ידיעות חדשותיות בנושא טבעונות, כמוני, או מסתובב בפורומים השונים באינטרנט, מכיר היטב את הטוקבק האוטומטי והנרגן הזה, או את אחיו הפחות מתוחכם: "שכל אחד יאכל מה שהוא רוצה ויפסיק להטיף לאחרים" .

נו, אפשר לחשוב שהצלחת שלכם היא איזה מקדש שאסור לאף זר לפלוש לתוכו. מה כבר קרה? מה אתם מסתירים שם, בצלחת? ולמה כל העולם רשאי לפלוש לכם לצלחת בצורה של פרסומות, שלטי חוצות, מודעות, באנרים, אבל רק לטבעונים הכניסה אסורה?
וקצת יותר ברצינות: אף אחד לא מנסה להיכנס לכם לצלחת, תירגעו. המטרה היא לנסות לגרום לכם לצאת קצת מהצלחת שלכם ולהתבונן מעבר לשוליה. צאו קצת מבועת הצלחת שלכם, ותתחילו להבין שלדברים שאתם בוחרים להכניס לשם, יש השפעה עצומה על העולם שבחוץ, וגם עלי, ועלינו, ועליכם, ועליהם. הטבעונים, תמימים שכמותם, מנסים לגרום לכם לראות את ההקשר הרחב יותר של הרגלי האכילה שלכם – לא רק מההיבט המוסרי , אלא גם מההיבט החברתי, הפוליטי, הצרכני והכלכלי, הסביבתי והאקולוגי. אף אחד לא מנסה לומר לכם מה לאכול ומה לא לאכול, אלא רק לנסות להבין מה בעצם אתם אוכלים, ואילו השלכות מרחיקות לכת והרסניות יש לכך. ואפשר להמשיך ולהתווכח על הפרטים, אבל קשה לסתור את העובדה הבסיסית – למה שאתם אוכלים יש השפעה לא רק על הקרביים שלכם, אלא גם על המציאות שבחוץ.

lifeORdeathההתעסקות הקטנונית בצלחת ובתכולתה משטחת ומרדדת את הדיון, והיא עלבון לאינטלגנציה. מטרתה להימנע מלעסוק בשאלות הכבדות והמהותיות יותר שמציבה האלטרנטיבה הטבעונית: אילו בני אדם אנחנו רוצים להיות? אילו צרכנים אנחנו רוצים להיות? באיזה מין עולם אנחנו רוצים לחיות? מי מרוויח מהבחירות הקולינריות שלנו ומה הוא מרוויח (כסף, כוח), ומי מפסיד ומה הוא מפסיד (את החיים, את הבריאות)?

אבל בני אדם, כדרכם, בוחרים בבורות. ומי שפולט באוטומט "בורות היא אושר" וגם מאמין בכך ולא מבין את האירוניה שמאחורי המשפט החכם הזה, לא מבין גם שהבחירה בבורות היא בחירה במוות, במחלות, בזיהום, בהרס – כל הדברים שהם ההפך המוחלט מאושר. "לא ניתן להפריז בכוחה של בורות מרצון", אמר מי שאמר וצדק. הבעיה היא, שהכוח של הבורות מרצון הזאת, האנרגיה הזאת, מתועלת לתעשייה ענקית של מוות וסבל, זיהום וחולי, תאוות בצע, ניצול ושעבוד (לא רק של חיות, אגב), שקרים ואחיזת עיניים.

צאו לנו מהצלחת? אנחנו כבר מזמן שם בחוץ. הגיע הזמן שגם אתם תצאו ממנה.

אודות הכותב

ישי רוזנבאום

טבעוני, אוהב חתולים (אבל גם חיות אחרות) ואופטימיסט נצחי. למרות שבני האדם מתעקשים להוכיח אחרת, עדיין מאמין במין האנושי וביכולתו להפוך את העולם למקום טוב יותר. במקור קיבוצניק, בהמשך תל אביבי, כיום בברלין. אוהב לבשל, לכתוב, לקרוא, לצלם, לצפות בכדורגל, לדבר ולהקשיב. אבל לא הכול בעת ובעונה אחת, כמובן. מנהל תכנים ובונה אתרים באינטרנט. מתעקש שיכנו אותו "סוס"

תגובה אחת

להשאיר תגובה