איכות סביבה מוסר ואתיקה

השלכנות: מעטפת של אחריות כוללת

Avatar
נכתב על ידי מיכאל מורני

בשנים האחרונות, בתוך קבוצות שונות של פעילים סביבתיים, נולדה המילה “השלכנות”, המתארת תפיסת עולם ששואפת לחיות חיים מיטיבים, בהם התרומה שלנו לחברה ולסביבה גבוהה מהנזק. טבעונות היא בדרך כלל הצעד הראשון בדרך לשם.

טור אורח מאת מיכאל מורני

רבות דובר כבר על הטעמים השונים (תרתי משמע) לטבעונות: הסיבה המוסרית, הסיבה הבריאותית, הסיבה הסביבתית ועוד. אך יש גם מי שרואים את הטבעונות כחלק מתפיסת עולם כללית יותר, השואפת לחיים חיוניים ואינטראקציה חיובית עם הזולת באשר הוא.

התפיסה הזו נקראת: השלכנות. הדוגלים בגישה זו שואפים לחיות חיים מועילים, שתרומתם לעולם גבוהה והנזק שלהם קטן. זאת לצד חיים מאושרים והנאה אישית מהעולם המופלא שסביבנו.

הגישה הזו מסתכלת על כל המישורים בהם אנו משפיעים על העולם: השפעות חברתיות, כלכליות, בריאותיות, התנהגותיות וסביבתיות, ובכולם היא שואפת לצמצם את הנזק שלנו למינימום ולהעצים את התרומה שלנו למקסימום. זו לא משימה פשוטה, לאור העובדה שכולנו צורכים משאבים מהטבע. אבל היא אפשרית.

האדם ההשלכן קודם כול יעשה כול שביכולתו כדי לצמצם את הפגיעה שלו בעולם, למשל: יצמצם את הצריכה שלו, יצמצם את הנסיעה ברכב פרטי, יחסוך בחשמל ובמים, יימנע ככל הניתן משימוש בחומרי הדברה ומשיט ממונע בים, וגם יעבור לתזונה מן הצומח. כמובן, כל זאת בהתאם לאילוצים.

קרדיט לתמונה: RitaE | Pixabay

טבעונות כצעד ראשון

טבעונות היא אחד הצעדים הראשונים במימוש תפיסת העולם ההשלכנית, מאותם הטעמים שהוזכרו בהתחלה: היא מיטיבה עם הסביבה, עם בעלי החיים, עם החברה האנושית וגם עם עצמנו. תעשיית הבשר היא אחד הגורמים העיקריים לאובדן בתי גידול בעולם, שהם בתורם הגורם העיקרי להכחדת מינים בעולם. תעשיית הבשר היא גם מקור משמעותי לפליטת מתאן, שהוא גז חממה חזק יותר מפחמן דו-חמצני, ולכן היא משפיעה על שינויי האקלים. היא גם גורמת לזיהום מים וזיהום קרקעות (רבים ממכוני הטיהור בארץ לא מצליחים להתמודד עם השפכים מהמשחטות, הרפתות והלולים, ונאלצים להזרים ביוב לסביבה הטבעית). בנוסף לכול, תעשיית הבשר היא גורם משמעותי לכריתת יערות בעולם (עבור שטחי מרעה) וגם מבזבזת מים וגידולי שדה, ולכן פוגעת בקהילות אנושיות שתלויות בשטחי היערות ובאותם משאבים.

אך ההשלכנות לא מסתכמת רק בהימנעות. הצד השני של המטבע הוא תרומה אקטיבית לעולם. תרומה זו יכולה לבוא הן בצורה של העלאת מודעות לנושאים הללו, כדי שגם אנשים אחרים יימנעו מנזק, והן מפעולות אקטיביות למען החברה ולמען הסביבה: מיזמים סביבתיים, התנדבויות חברתיות, קידום חוקים, תקנות והחלטות שמיטיבים עם הסביבה ועם בני האדם, ועוד.

מנקודת מבט אופטימית, אנו מבינים שאנחנו חיים בתוך עולם מופלא שופע טעמים ופירות, מראות ונופים, צלילים, אהבות, ועוד מגוון של הנאות וחוויות. מתוך הפליאה הזו נולדת השאיפה להנות מהמתנות שהעולם מציע לנו מבלי לפגוע באחרים, ומהשאיפה הזו נולדת הטבעונות.

הגישה הזו רואה בכל אחד מאיתנו חלק ממשפחה אחת גדולה, משפחה שכוללת בתוכה את כל בני האדם ובעלי החיים. היא שואפת להפגין אכפתיות כלפי כל מי שחי ומרגיש, ואין זה משנה מה צבע עורו, אילו שפות הוא דובר (אם בכלל), מה גודלו, על כמה רגליים הוא הולך ומה יכולותיו המתמטיות. אנחנו יכולים לשמוח שאנחנו חלק מהעולם המופלא והמגוון הזה, להנות מהחיים בעולם הזה, ולשמור עליו כדי שכולם יוכלו להנות ממנו.


קרדיט לתמונה הראשית: Mystic Art Design | Pixabay

אודות הכותב

Avatar

מיכאל מורני

תגובה אחת

  • נהדר שמדברים על זה!
    יותר מדי אנשים לא עושים את הקישור בין השלכנות לטבעונות. הם חושבים "אני מפריד פסולת, אז אני השלכני".
    כשמנסים להסביר להם שצמצום פסולת זה חשוב אבל זה חלק זניח – כמעט אפסי – מהנזק האמיתי שלנו, הם לא רוצים לשמוע.

יש לכם מה להגיד על זה? זה המקום!